top of page
története

Megtörtént-e már Önnel, hogy ránézett valakire, és azonnal ellenszenvesnek vagy épp nagyon vonzónak találta, vagy emlékeztette az a személy valakire? Ez az AL FERASA első lépése.

 

Az AL FERASA a Közel-Kelet sivatagaiban vándorló beduinok (arabul beszélő nomád törzsek) több ezer éves tudását hordozza. A szó jelentése: "elmélyedni valamiben és meglátni, mi rejlik mögötte". A beduinok számára ez egy rendkívül fontos eszköz volt, hiszen nagyon gyorsan kellett megállapítaniuk a mellettük elhaladó idegenek vagy más törzsek jellemvonásait és szándékát. Alkalmanként ez szó szerint életről vagy halálról döntött. A beduin vendégszeretet jól ismerték a mostoha sivatagi körülmények között eltévedt, vagy reménytelen helyeztbe került utazók. A beduinoknak azonnal fel kellett mérni a jövevények személyiségét és szándékát törzsük biztonsága érdekében. Vajon bízhatnak-e bennük? Tolvajok-e vagy tiszteletet érdemelnek? Jó kereskedők?

 

Mivel a beduinok zárt közösségét titokzatosság vette körül, az utazók azt gondolták róluk, hogy mágikus vagy látnoki képességekkel rendelkeznek. Ám ez nem volt több, mint gondos megfigyelés és a puzzle darabjainak összeillesztése, amelyből másodpercek alatt következtetést voltak képesek levonni – ennyire tehetségesek voltak az arcolvasásban. Egy beduin könnyedén olvas vendége arcából, amely izmok, vonalak és árnyékok térképét mutatja, és pillanatok alatt megdöbbentő pontossággal fedi fel a szemben álló személy életét és személyiségét és nemzetségét. Micsoda ajándék!

Épp ez történt velem is (Wael történetében elmesélem). A nagy utazások kezdete előtti időkben meg tudták nevezni a nemzetiségünket, és azt hogy melyik törzsből, de gyakran még azt is, mely családból származunk.

 

A generációról generációra továbbadott az AL FERASA mára elfeledett tudomány, melyet manapság csak néhányan alkalmaznak a hagyományos kultúrán kívül. Sok ősi arab szövegben említik, de az i.e. 9. században olyan görög filozófusok és tudósok is alkalmazták, mint Szókratész, Platon, Archimédesz és mások. A követlező 700 évben az arabok is használták az AL FERASA-t, amely messze túlmutatott kultúrájuk határain. Beépítették olyan elismert tudományágakba, mint a matematika, az orvoslás és a csillagászat, színesítve ezeket a beduinok ősi művészetével. Az összes ismert arab vezető nap mint nap használta az AL FERASA-t az igazságszolgáltatásban, a spirituális természet megértéséhez, a társadalom igényeinek felméréséhez, sőt háborús taktikákban is. Az európaiak számára a módszer nehezen volt érthető. Amikor elkezdték megfejteni az arab szövegeket, az AL FERASA némileg háttérbe szorult. A fennmaradt ősi arab szövegek tették lehetővé, hogy az emberek egy ideig olvashatták és megismerhették az AL FERASA-t, melyet igen fontos eszközként használták azokban az időkben. A modern tudományok elterjedésével azonban - e művészet mélységeinek teljes megértése hiányában - az AL FERASA egy időre a legendák ködébe veszett.

 

Az AL FERASA-t kéziratokból és könyvekből nem lehet teljesen megérteni. Csak olyan ember tudja megtanítani, aki rendszeresen gyakorolja. Feltehetjük a kérdést, hogy minek a művészet, ha a tudás logikán és tudományon alapszik? A művészet a szakember kezében kincs, hiszen az AL FERASA mindhárom ágát összekapcsolva, egy személy vagy helyzet mély megértésére következtet. 

© 2014 AL FERASA HUNGARY. Proudly created by PieR

bottom of page